Německo 2007

Konec léta v Meklenbursku

Slunečná obloha občas přerušená nízko visícími temnými mraky, mírný svěží vítr, chladná rána pozdního léta – to byla tak trochu dramatická kulisa nekonečných vodních hladin jezer a kanálů německého Meklenburska. Kanály a jezera vytváří velmi zajímavý systém vodních cest Mecklenburgische Gewässer ( Obere Havel Wasserstraße, Rheinsberger Gewässer, Müritz – Havel Wasserstraße, …), procházející krásnou lesnatou krajinou a nabízející překvapivě čistou vodu.

Plavbu jsme začínali v Maríně Hafendorf Claassee na břehu jezera Müritz, největšího jezera celé meklenburské oblasti. Společnost Kuhnle Tours zde nabízí velký výběr charterových lodí a možnosti plavebních túr z tohoto místa jsou velmi pestré.

Prosím seznamte se : Vpředu posádka – bez kapitána – tvořená členy rodiny, včetně nejmladšího plavčíka, který právě slavil 18 měsíců „plavby životem“. Za a pod posádkou loď typu Kormorán 1260 „Biber“, která svými 12,6 metry délky nabídla posádce dostatek prostoru pro pětidenní pobyt a především spolehlivost a dobrou ovladatelnost při plavbě.

Naše plavba směřovala na jih od jezera Müritz. Po pár kilometrech plavby se překonává zmodernizovaná zdymadlo Mirow. Patří k nejvíce frekventovaným zdymadlům v této oblasti – v pondělí jsme čekali na proplavení asi hodinu, ve čtvrtek více než dvě. Při plánování túr je s tím nutno počítat.

takhle čekáme před dalším zdymadlem, než na nás přijde řada (čekací místa jsou docela vhodná pro „vyvenčení“ nejen psů, ale i dětí) …

… neboť nejprve musí uvolnit komoru a plavební dráhu kajakáři – kterých jsme mimochodem během plavby potkávali opravdu hodně, je to zde velmi populární a oblíbená aktivita – …

… potom se už z dálky hlasitým houkáním dožaduje přednosti výletní parníček a která je mu samozřejmě udělena ….

… a nakonec se Schleuse Canow otevřela i pro nás. Zdymadla v Meklenbursku jsou obsluhována personálem a proplavba nečiní nijakých problémů. Jediným problémem je vždy nacpat do komory co nejvíce lodí, aby nevznikala „Stau“.

Těch zdymadel jsme zdolali během následujících dní ještě asi dvacet. Plavba za přetrvávajícího příznivého počasí probíhala střídavě po kanálech tvořících vodní cestu mezi spoustou menších či větších jezer …

… a potom právě po těch jezerech … Co je příjemnější, co přináší větší zážitek, to nechť si vyzkouší každý sám. Já to beru „půl na půl“.

V Meklenbursku byl sportovní a rekreační život kolem vody vždy rušný. Na mnoha místech podél kanálů a na březích jezer spatříte četné „benátky“ chatek a lodních garáží z dob dlouho či méně minulých.

Avšak nejnovějším „hitem“ – nejen v Německu – v nabídce trávení volného času u vody jsou budované sportovně – rekreační komplexy v podobě luxusních marín, které nabízejí nejen místo na kotvení lodě, ale i vlastní nebo pronajatý byt nebo dům. Jako například Marína Hafendorf Rheinsberg. Jen čas ukáže, je – li to krok správným směrem …

Pár hodin před koncem naší plavby se začalo zhoršovat počasí, nejprve vítr, potom vytrvalý studený déšť … ale na lodi by se mělo poznat všechno.

Za čtyři dny jsme absolvovali trasu: Hafendorf Müritz, Rechlin, Rheinsberg, Neustrelitz a zpátky na Müritz, celkem asi 150 km. Jak ukazuje mapka,spíše jsme využívali „odbočkových“ vodních cest, které vedou do velice pěkných a zajímavých míst a měst.

 

Mohu potvrdit, že tahle oblast, samozřejmě a přirozeně rozšířená o vodní cesty na sever ke Schwerinu a na jih k Berlinu a Potsdamu, je velmi atraktivní jak krajinářsky, tak i možnostmi plavby, pronájnu lodí a kotvení. Třeba pro lodní začátečník je naprosto ideální. A má ještě jednu velkou přednost, je od nás nejblíže.

 

Srpen 2007

Charter: www.kuhnle-tours.de