Rakousko 2013

Na rakouském „modrém“ Dunaji …

Evropský veletok Dunaj je dlouhý více než 2800 km. Vyberte si potom úsek, který by se dal uplout za čtyři dny, který má zajímavé okolí a kde je možnost si půjčit loď. Nám z téhle rovnice vyšel úsek mezi rakouským Lincem a německým Pasovem. A výsledek by byl nadmíru vynikající, kdyby byla příznivá i další důležitá veličina, počasí. A to opravdu bylo poněkud málo příznivé. Zde je pár postřehů z naší plavby.

 

RA01V úseku mezi Passau a Linz horní tok Dunaje protéká hlubokým údolím, geograficky ve snížení mezi Alpami a Českým masívem. Celý úsek je dlouhý cca 100 říčních kilometrů, právě tak na čtyři dny plavby – tam a zpět. A je to část toku Dunaje s velmi krásným okolím a dobře vybavená pro rekreační plavbu.

 
 
 
 

RA02Naším startovním místem byla Marína Donauschlinge ve Schlögenu, na poloviční cestě mezi Passau a Linz, na ř. km 2187. Název maríny je velmi příhodný – die Schlinge = smyčka. V těchto místech vytváří tok Dunaje opravdu romantický zákrut na své cestě mezi údolními kopci. Při příjezdu do maríny jsme viděli na vlastní oči následky 100-leté červnové povodně, která tento region před čtrnácti dny postihla. Ale Dunaj byl už „schiffbaar“, pouze asi 1 m nad normál a lidé na břehu dělali vše pro to, aby se s pohromou co nejrychleji vyrovnali.

 
 

RA03Asi sedmimetrová „Danube Lady 1“ – typ Antares – je ideální právě pro plavbu na „rychlém“ Dunaji. Benzínový motor Yamaha 150 PS ji umožňuje si i na takové řece „dělat co chce“ a umí i padesátikilometrovou rychlost. Pro vícedenní plavbu je vhodná pro dvoučlennou posádku. Nám posloužila spolehlivě. Až na tu spotřebu benzínu.

 
 
 
 

RA04První den jsme vypluli po proudu s cílem v Linci. Zvýšená hladina řeky nás hnala jako na tobogánu, v sevřeném hlubokém údolí, občas zpestřeném hradem či zříceninou. Břehy byly poznamenány minulou povodní velkými nánosy štěrku.

 
 
 
 
 

RA05Rychlý tok řeky je na cestě do Lince zpomalen dvěmi mohutnými jezy se zdymadly: Aschach a Ottensheim. Vzhledem k malému lodnímu provozu se jejich překonání obejde bez čekání, pokud se alespoň půl hodiny předem nahlásíte telefonem.

 
 
 
 
 

RA06V Linci se Dunaj rozlévá do větší šíře, proud však neztrácí na své mohutnosti, široká řeka budí při zvýšené hladině docela respekt. A protože začalo i vydatně pršet, byli jsme rádi, že jsme v cíli dnešní etapy. Takže kde zakotvit …

 
 
 
 
 

RA07Vhodný pro kotvení a přenocování v Linci je „Winterhafen“, asi dva kilometry od centra města, vjezd je na pravém břehu. Při našem pobytu se zdál trochu opuštěný a mnoho „služeb“ nám nenabídl.

 
 
 
 
 

RA08Plavba „nahoru“ byla podstatně pomalejší, motor lodě musel překonávat proud o rychlosti místy až 13 km/hod. My jsme při řízení lodi překonávali silný celodenní déšť. S tak mohutným proudem zápasily i velké hotelové lodě. Do maríny v Schlögenu jsme dopluli až pozdě odpoledne.

 
 
 
 
 

RA09Další dva dny jsme pluli do německého Pasova, proti proudu a zpět „dolů“ do Schlögenu. I na tomto úseku je říční tok zasazený do krásného údolí. Musí se zde překonat dva vysoké jezy s komorami: Jochenstein a Passau-Kachlet. Všechny komory, i ty předešlé, jsou „pohodlné a bezpečné“ i pro malé sporťáky. Jen nám připadalo, že napouštění a vypouštění vody je docela pomalé.

 
 
 

RA10Při naší plavbě nebyl velký provoz nákladních lodí, ale občasné setkání s takovým plavidlem naši plavbu zpestřilo. Pro kotvení v Passau je nejvhodnější „Sportboothafen“ na ř. km 2232, poněkud však vzdálenější od historického centra města. Těsně před Passau se do Dunaje vlévá Inn a je s podivem, jak vodnatý je tento pravobřežní přítok.

 
 
 
 

RA11Během celé plavby – 100 km tam a 100 km zpět – bylo možné přistát na mnoha vhodných místech … Byly to maríny s vhodným vybavením – Marína Untermühl, Hafen Kasten, Marína Obernzell a další, nebo jen přístavní můstky pro krátkodobé kotvení.

 
 
 
 
 

Dunaj mezi Passau a Linz stojí za plavbu. Neznám ostatní úseky řeky, ale tenhle je opravdu krásný a zajímavý. A perfektní je i loď Lady Danube. Zkuste to taky …

 

Červen 2013

Charter: www.donau-fun-charter.at