Německo 2016

Tip na plavbu – malý itinerář:
Finow kanál a Kanál Oder-Havel v Německu

Pro letošní plavbu s vnoučaty jsem si vybral Finow kanál a zpět po Oder-Havel kanálu. Plavbu jsme jako obvykle začali v Bredereiche u www.havel-tours.de . Do „zahájení itineráře“ po výše zmíněném „kolečku“ jsme museli doplout po Havole na začátek Finow kanálu, což je od Bredereiche po horní Havole cca 50 km (viz. Itinerář Německo 2014) a potom ještě 10 km východně po Kanálu Oder-Havel. Ale ani tato plavba tam a zpět není bez zajímavostí a plavebních zážitků.

Finow Kanal:

Finowský kanál byl vybudován v letech 1605–1610 (nejstarší vodní umělá cesta v Německu) jako důležité vodní spojení mezi řekami Odra a Havola. V období let 1618 – 1648 (třicetiletá válka) byl kanál zapomenut a nepoužíván. Po roce 1743 se opět dočkal své významnosti pro přepravu rozličného zboží. Na 43 kilometrech své délky překonával a i nyní překonává 12 zdymadly výškový rozdíl 36 m mezi Odrou a Havolou. Dnes, když slouží jen turistické plavbě, mají rekonstruovaná zdymadla stále rozměr 40 x 4,6 x 1,2 m a jsou obsluhována obsluhou denně od 9. do 17. hodiny. Prochází oblastí s mnoha zajímavostmi, hezkou přírodou a příhodnými místy pro kotvení.

Malý itinerář Finowského kanálu – FiK:

55,4. km – FiK odbočuje doprava (ve směru k Odře) na cca 50. km Kanálu Oder-Havel
59,2. km – Schleuse Ruhlsdorf (kilometráž je proti „srsti“)
61,1. km – Schleuse Leesenbrücke
63,3. km – Schleuse Grafenbrück (po dohodě s obsluhou je možné na zdymadlech přenocovat)
67,5. km – Schleuse Schöpfurth
71.0. km – Schleuse Heegermühle
72,9. km – Schleuse Wolfswinkel (za tímto zdymadlem je po cca 1 km zvedací most – jeho průjezd je spřažen s provozem dalšího zdymadla, čekací doba)
73,9. km – Schleuse Drahthammer (zde je možné se pod zdymadlem na dvou místech vyvázat za účelem návštěvy „Familiengarten Eberswalde“ – www.familiengarten-eberswalde.de , popř. přenocovat, např. na molu za „poloostrovem“ pod zdymadlem vpravo)

75,9. km – Schleuse Kupferhammer (za tímto zdymadlem je přístaviště „Anlegestelle Finowkanal-Park“, blízko centra, možnost nocování a nákupů, restaurace)
77,9. km – Schleuse Eberswalde (krásně zrekonstruované zdymadlo, asi třista metrů vlevo je silniční čerpací stanice vhodná pro doplnění benzínu – další možnosti nejsou)
80,0. km – Schleuse Ragöser
84,4. km – Schleuse Stecher
88,9. km – Schleuse Liepe (po dalších sto metrech končí FiK a po ostré obrátce doleva se před námi objeví Niederfinowské zdvihadlo, zde ústi FiK do Kanálu Oder-Havel). Na FiK je dobré si se zastávkami rezervovat cca dva dny.

Oder-Havel Kanal (Oder-Havel Wasserstrasse):

Kanál Oder-Havel nahradil od roku 1914 již zastaralý Finowský kanál. Jeho výstvbou byla vytvořena cca 90 km dlouhá moderní vodní cesta mezi řekou Odra a Berlínem (Spandau). Původní výškový rozdíl z řeky Odra na „německý terén“ se původně překonával čtyřmi komorami v Niederfinow, v roce 1934 bylo pro zvýšení průplavnosti zbudováno ve stejném místě originální lodní zdvihadlo. Od zdvihadla je kanál mnoho kilometrů vystavěn vysoko nad okolním terénem.
Kanál je dimenzován pro nákladní lodě do tisíce tun a v současné době probíhá jeho rekonstrukce a vedle historického zdvihadla Niderfinow se buduje zdvihadlo nové, modernejší, s uvedením do provozu v roce 2017.

Malý itinerář Kanálu Havel – Oder (HOW):

77,9. km – Schifhebewerk Niederfinow (proplavba tímto zdvihadlem je stejná jako kteroukoli Schleusou, ohlásíme se na „Wartestelle für Sportboote“, a vlastní proplavba tímto zdvihadlem je docela zážitek, hlavně pro děti).
dalších cca 27 km – je plavba po širokém kanálu s provozem nákladních lodí
54,9.km – Marina Marienwerder, levý břeh, dobré pro přenocování

na 55. km

odbočuje Werbelliner Gewässer – délka cca 20 km:
 6,1. km – Schleuse Rosenbeck
 8,7. km – Schleuse Eichhorst
 za Schleuse Eichhorst začíná překrásné Werbellinsee, koupání, rekreace, …
40,0. km cca vplujeme doprava na Obere Havel-Wasserstrasse
Na tuhle trasu je dobré si rezervovat cca jeden a půl dne.

Pro další dny nám před návraten do maríny v Bredereiche „zbývá“ např. zábavní park „Ziegelei Zehndenick“ nebo zábavní park „El Dorado“ v Templinu. Ale to už je zase „Itinerář 2014“.

 

Opět jsem si potvrdil, že tyhle trasy kolem Havoly jsou bezvadné, hlavně s dětmi a pro lodníky, které baví proplouvání zdymadly. A samozřejmě i pro lodnické začátečníky.
Možných týdeních tras v regionu Havola je však nepřeberně, všude pěkné příroda včetně koupání, možnosti přenocování, atrakce pro děti, nenáročná plavba přes zdymadla, …
Začněte, začínající skipeři, tady, nemusíte hned do Holandska, je to od nás jen 500 km…

 

Srpen 2016

Charter: www.havel-tours.de