Německo 2012

Výchova českých plavčíků …

aneb opět s dětmi na lodi v Braniborsku a pár informací o marínách na vodních cestách Horní Havoly

Konec srpna se pro nás stává pravidelným termínem pro rodinný výlet na německé vodní cesty. Jsou relativně blízko, jsou tam nepřeberné možnosti charterových lodí a poskytují krásné plavební zážitky včetně „dětského suchozemského“ programu.

 

Letos jako loni jsme si „zajeli“ do Bredereiche pro pohodlnou loď „Jenny“. Měli jsme jednoduchý program, jako ušitý na tento plavební region: v následujícím týdnu zaučovat tři vnoučata – 5, 6 a 9 let – v plavčickém řemeslu a taky si s nimi užívat před koncem prázdnin koupání v pěkných a čistých jezerech na sever od Berlína.

 

Denní délku plavby jsme nepřeháněli, s dětmi to ani jinak nejde. Půl dne plavby, půl dne zábava na souši. A byla to plavba jako obvykle: bezva loď, spolehlivě fungující zdymadla, duši i mysl uklidňující krajina, přející počasí, přátelská atmosféra v marínách, žádné nepředvídané události. Docela zajímavým poznatkem při plavbě bylo, že se letos opět více rozšířil provoz na „vorových hausbótech“, které sice nelákají k dálkovým plavbám, ale pro „vážné zájemce“ nabízejí „čundráckou plavbu po jezerech, romantické kotvení v opuštěných zátokách a navíc … třeba rybaření ( např. www.biberburg-tours.de ). A taky nový fenomén „canalboatingu“: pújčování „motorizovaných prámů“, na které si můžete naložit vlastní zařízený „wohnwagen“ či karavan a plout jako na lodi ( např. www.freecamper.de ).

 

Na této vodní cestě je možné přenocovat jakkoliv – kotvit na jezeře, u břehu v rákosové zátočince, v maríně … My jsme každý den kotvili v marínách, kterých je v této oblasti dost a vždy poskytují vše potřebné. Proto bych některé, námi navštívené, popsal podrobněji – pro inspiraci při plánování trasy plavby:

 

Marina im Ziegeleipark – na Havole u Mildenburgu: zajímavá marína uprostřed zábavního parku a muzea cihlářství s vláčkem pro děti, tankování, WC, sprchy, el. přípojky, voda, restaurace, cena za kotvení 1,50 EUR za metr lodi.
 
 
 
 
 

Marina Biberburg – na Röddelinsee u Templinu: 3 km po vodní cestě před Templinem, nedaleko je v sobotu a v neděli otevřen zábavní kovbojský park „El Dorado“, WC, sprchy, el. přípojky, voda, ráno donáška čerstvého pečiva až na loď, cena 1,- EUR za metr.
 
 
 
 
 

Stadtanleger Fürstenberg – na Schwedtsee: přístavní molo přímo ve městě, na břehu WC a sprchy, hafenmeister a restaurace ve vedlejší maríně, el. přípojky, voda, výhodná příležitost nákupů, cena cca 1,20 EUR za metr.
 
 
 
 
 

Stadthaven Neustrelitz – na Zierker See: přístav je v centru pěkného města, výhodné nákupy, menší ZOO, není zde tankování, jinak veškeré vybavení, 1,- EUR za metr lodi
 
 
 
 
 

Wasserwanderrastplatz Wesenberg – na Woblitzsee: příjemné místo na přenocování ve starém rybářském přístavu v hluboké zátoce, nedaleko rybí restaurace a prodejna ryb, veškeré potřebné vybavení, není tankování, cena 1,20 EUR za metr
 
 
 
 
 

Yachthafen Priepert – na Ellbogensee: marína na hlavní trase Obere Havel-Wasserstrasse, veškeré potřebné vybavení, tankování diesel, cena obvyklá, zde odbočuje lodní trasa k jezeru Müritz
 
 
 
 
 
 

Hlavní vodní cestou tohoto regionu – Obere Havel-Wasserstrasse – je řeka Havola. „Cesta“ je dlouhá cca 100 km, od kanálu Havel-Oder na jihu až do Neustrelitz a má 11 zdymadel. Plavba není omezena jen na tuto cestu, má několik krásných odboček: na Wentower See, do Templinu, do Lychenu a od Priepertu je možné plout dále na sever po Müritz-Havel Wasserstrasse … až třeba do Labe.
 
 
 

Tyhle německé vodní cesty jsou jako stvořené pro úžasnou lodní dovolenou, nejen pro začátečníky a rodiny s dětmi … Příští rok chci „prozkoumat“ další obdobný region, tentokrát jihovýchodně od Berlína: Spree-Dahme-Wasserstrasse.

 

Srpen 2012

Charter: www.havel-tours.de