Itálie 2014

Benátsko: Kanál Brenta

(Tip nas týdenní plavbu v atraktivním regionu)

IT00Na plavbu po Benátsku si asi „půjčíte loď“ v Chioggii, na jihu regionu – je to dobré východisko pro tuhle plavbu. Ale potom kromě Benátské laguny je možné plout i po Kanále Brenta – Naviglio del Brenta – až do města Padova. Plavba po Benátské laguně je taky zajímavá, viz. cestapis Itálie 2003, ale tady poznáme další plavební region. A plavbu po Kanále Brenta chci trochu popsat a doporučit k „prozkoumání“…

 

Kde začíná Kanál Brenta? Jižně od Benátek, ve Fusina. Do „ústí“ Kanálu Brenta se dostaneme z Chioggie po zajímavé tříhodinové plavbě napříč Benátskou lagunou. Od ústí kanálu to máme do přístavu v Padově cca 40 km, s turistickými poznávacími zastávkami cca dva dny tam a dva dny zpět. Tenhle „nespěch“ se vyplatí. Na kanále Brenta je pět zdymadel, jejichž proplutí zabere nemálo času: zdymadla Moranzani, Mira Porte, Dolo, Stra, Moventa Padovana a devět zvedacích mostů, jejichž proplutí taky zabere dost času. V Malcontentě „začínají známé benátaké vily“ – první je Villa Foscari zvaná „La Malcontenta“. A ukončíme-li plavbu prvního dne v Mira, můžeme si prohlédnout i „Villu Widman“ a „Villu Valmarana“.

Na „přenocování“ si musíme vyhlédnout nějaký šikovný přístavní můstek, kterých je na trase dostatek. Další den, před plavbou po Canal Piovego do Padovy, musíme překonat, hned za zdymadlem Stra, kolmo řeku Brenta – Fiume Brenta. „Prý si musíme dát pozor na říční proudy…“, … ale za normálního vodního stavu je to bez problémů. A pak už jen budeme hledat vhodné místo na zakotvení v Padově, asi v Porta Portello, pod scenérií městského opevnění. Podvečerní procházka Padovou stojí za to.

Na cestu zpátky si můžeme rezervovat dva dny – opět musíme počítat se zdymadly a se zvedacími mosty. A taky si můžeme doprohlédnout zajímavosti, které jsme při cestě tam vynechali. Část druhého dne taky strávíme na plavbu „do a přes“ Benátky. Plavba benátskými kanály Canal della Guidecca a Bacino S. Marco je pěkný lodnický zážitek.

Benátky? Maríny v Benátkách – mám dojem, že o „nás“ moc nestojí: za kotvení v maríně zaplatíme až 80,- EUR za noc… Nabízí se bezplatné kotvení v kanále ostrova Isola delle Vignole – poblíž Benátek – kde je vyhrazené místo pro lodě od charterové společnosti. A ráno je možné vaporetem (lodní „tramvaj“) doplout na prohlídku Benátek.

Zpátky do Chioggie trvá plavba z Benátek opět cca tři hodiny. Pluje se téměř 30 km podél „kosy“, která odděluje Benátskou lagunu od moře. A pokud vám zbyde nějaký volný čas při příjezdu do „mateřského“ přístavu, prohlídka Chioggie je taky zajímavá – nebo ji můžete absolvovat na lodi, než ji vrátíte.

Tenhle plavební region vás určitě nezklame.

 

Září 2014

Charter: www.dovolenaslodi.cz

A ještě:

Romantická dovolená v italském Gargánu

Ga00Italský poloostrov Gargáno se nachází na jihovýchodní „ostruze italské boty“. Krásný malý kemp „MASH Gargáno“ se nachází právě na tomto poloostrově, na opuštěném místě na pobřežní kose mezi mořem a jezerem Lesina, v naprosto nedotčené a opuštěné části jadranského pobřeží. Tam můžete strávit krásnou – „bio“(?), dovolenou. My jsme tam byli u našich přátel a budeme dlouho vzpomínat…

 
 
 
 
 

Přátelé Lucie a Petr Žáčkovi se do Gargána z Česka „přesunuli“ dosti originálním způsobem: na své džunce „Esperanza“ propluli po vnitrozemských vodních cestách celou Evropu, obepluli po moři Itálii a po půl roce putování zakotvili ve „vysněné“ lokalitě – v Gargánu. A nyní tam zvou ty, kteří touží po romantické dovolené… nebo si chtějí odpočinout od „ruchu každodenního života“…

Ubytování skromné, nenáročné, pohodlné: v bývalém rybářské domku nebo ve „stanovém MASHi“: k dispozici kuchyně k neomezenému použití, sprcha a vše potřebné. 600 m od MASHe kouzelná pláž, jaká se nenajde ani u Rimini – za celý den nepotkáte „živáčka“. A kdo chce, může se v rámci odpočinku „dloubat“ v Lucčině zeleninové zahrádce…

Další možnosti aktivit jsou nasnadě: 15 km od MASHe, v přístavu Capoiale, je zakotvená „Esperanza“, vybavená vším potřebným pro potápění nebo připravená odplout na atraktivní plavbu na nedaleké ostrovy Tremiti nebo kolem poloostrova Gargáno se skalisky a podmořskými jeskyněmi. Nebo je možné večer s Petrm natáhnout sítě do moře a do rána čekat na „případný oběd“… a nebo cokoliv jiného… fakt!

To všechno jsme zažili a už více o tom nebudu psát. Protože to dále záleží na vás a na domluvě s Petrem a Lucií: www.esperanzaboattrips.com nebo www.dzunka.cz.

 

Září 2014