Česko 2018

Baťův kanál v „době burčáku“

Na Baťův kanál se vracíme s velkou radostí téměř každoročně. I letos jsme využili pozvání kamaráda Martina Němce k víkendovému „vyzkoušení“ jeho nové lodi „Belinda“. A testovací plavba na konci září byla vylepšena i ochutnávkou burčáku v tomto vinorodém kraji a neuvěřitelně příjemným počasím.

 

Loď „Belinda“ je nová posila Martinovy početné (pět lodí) flotily. A když píšu loď, tak myslím loď: délka 8,2 m, šířka 2,85 m, pohodlná pro 4 -5 osob, kuchyňka s plynovým vařičem a lednicí, splachovací WC a sprcha s teplou vodou a spousta úložného prostoru. Závěsný motor a přední dokormidlovací zařízení (bugstrahl) zaručují vynikající ovladatelnost i pro začátečníky. Svým vzhledem a komfortem převyšuje na „Baťáku“ všechna ostatní plavidla plující po kanálu. Základna této flotily je nad zdymadlem v Huštěnovicích – www.plavebni.cz .

Naše dvoudenní „testovací“ plavba probíhala naprosto v pohodě. A to jak po kanálových úsecích, tak i po krásné řece Moravě. Na zdymadlech jsme se moc nezdrželi – obsluha byla vstřícná a pohotová. Proto jsme za den dopluli až do Strážnice. Plout jsme mohli ten den ještě déle a zakotvit na noc v nově vybudované „Maríně Petrov“, ale kam spěchat, když ve Strážnici je burčáku dost a je tam vhodné kotviště. Druhý den jsme měli naplánovanou pouze cestu zpět. Týdenní plavbu jsme uskutečnili již minule – viz cestopis „Česko 2015“.

Během cesty tam i zpět jsme potkávali mnoho lodí a plavidel. Byla to plavidla nejrůznějších velikostí, tvaru, vybavení a plavebních vlastností. Svědčí to určitě o tom, že tahle vodní cesta získává na oblibě u českých i zahraničních plavců či výletníků. Na mnohých bylo na první pohled vidět, že to je jejich první plavba. Pro získávání plavebních zkušeností je totiž „Baťák“ velmi vhodný.

Lodní dovolená na Baťově kanálu nabízí nejen plavbu, ale i atraktivní cíle v okolí kanálu, které jsou dostupné z mnoha příhodných přístavišť. Stručně se zmíním jen o některých. Zajímavá je procházka Strážnicí, v žádném případě nelze vynechat zámek v Uherském Ostrohu a opravdovou lahůdkou je ojedinělý soubor vinných sklepů „Plže“ v Petrově.

„Testovací plavba“ splnila svůj účel. I mně potvrdila, že není nad to plout na pořádné lodi. Na ní získáte mnoho dobrých plavebních návyků a zkušeností, až se rozhodnete vyrazit na další plavbu někam do “světa“.

 

Září 2018

Charter: www.plavebni.cz