Česko 2015

Krásná plavba po „Baťáku“ aneb tip „canalboatingu“

BK00

Baťův kanál je fenomén současné turistické plavby v Česku (sorry – na Moravě). Je vhodný pro zkušené lodníky, je vhodný i pro začátečníky, … prostě pro všechny, kteří se rozhodnout strávit týdenní dovolenou na lodi a v atraktivním okolním prostředí… třeba i s dětmi, malými plavčíky.
 
Kde je Baťův kanál? Na jihovýchodní Moravě a svou délkou cca 60 km mezi Otrokovicemi a marínou ve slovenské Skalici je ideální pro týdenní plavbu – tam a zpět.
 
A na čem plout? Nyní máte možnost na opravdové lodi se vším vybavením: kuchyně, WC, sprcha, teplá voda, …
 
Luxusní lodě „Pandora“ a „Marta“ na vás čekají v přístavišti v Babicích. „Pandora“ – viz. cestopis „Česko 2013“.

 

Baťův kanál je, jak už bylo řečeno, cca 60 km dlouhý a při plavbě nás čeká 13 plavebních komor, zdymadel. Jejich proplavení je jednoduché, jsou obsluhovány kvalifikovanými „komorníky“, kteří poradí, jak na to. Chce to to jen trochu trpělivosti při čekání na „zelenou“ před zdymadlem a opatrnost při vjezdu a výjezdu ze zdymadla. Upoutání lodě ve zdymadle je velmi jednoduché a pohodlné, hákem za natažená lana na stěně komory.

Baťův kanál není jenom „kanál“ v pravém slova smyslu. Umělý úzký kanál střídají krásné úseky regulované řeky Morava: Otrokovice – jez Spytihněv: řeka, zdymadlo Spytihněv – Uherské Hradiště: kanál, Uherské Hradiště – Veselí nad Moravou: řeka, Veselí n.M. – marína Skalica: kanál. To střídaní způsobuje plavbu pestrou, na široké řece si mohou kormidlování lodě vyzkoušet i úplní začátečníci.

O noční nebo jiné příležitostné kotvení není na téhle vodní cestě nouze, jen namátkou mohu vyjmenovat oficiální místa, která nabízejí i občerstvení: Otrokovice, Napajedla u koupaliště Pahrbek, Spytihněv, Staré Město, Nedakonice, Strážnice, v Petrově bude zanedlouho otevřena luxusní marína, Výklopník Rohatec, marína Skalica (na Slovenku, na prozatímním konci kanálu). Mnoho těchto míst nabízí i potřebný lodní servis. Ale kotvit můžete „kdekoliv“…

Je to romanticky a aktivně strávený čas – i s možností návštěv mnoha kulturních pamáek při lodních zastávkách (ochutnávka moravských vín k nim samozřejmě patří taky). A taky s bohatou možností koupání v parných dnech na místech nedaleko vodní trasy – třeba přírodní koupání pár set metrů od domovského přístaviště lodí „Pandora“ a „Marta“ v Babicích.

My jsme si ten týden opravdu užili. A těch, kteří se rozhodli stejně, jsme potkávali mnoho. A tenhle „cestopis“ je jen pro inspiraci dalších lodníků, nic víc…

 

Červenec 2015

Charter: www.plavebni.cz