Česko 2013

„Kráska“ na Baťově kanálu

Tou kráskou je motorová jachta „Pandora“ …
Baťův kanál je velmi atraktivní plavební revír s perspektivní charterovou plavbou, jen pro ten charter dosud chyběla pořádná loď …
Teď už nechybí: od května je tam motorová loď „Pandora“ …
Majitel lodi Martin Němec – Kroměřížská plavební s.r.o. – mi nabídl ji „otestovat“…
Proto jsme se dva dny plavili s „Pandorou“ po Baťově kanálu …

 

Za ty dva dny jsme propluli jen horní část „Baťáku“, úsek mezi Kostelany nad Moravou a Otrokovicemi. Naším výchozím kotvištěm, tam kde má svoji prozatímní základnu „Pandora“, byla plavební komora Babice. Ale přestože jsme se především soustředili na „testování“ Pandory, musíme říci, že plavba po Baťůvě kanálu nás nadchla. Střídající se úseky klasického kanálu a kouzelné řeky Moravy jsou krásné a ve světě neobvyklé. Jen bych se přimluvil za rozšíření provozu zdymadel …

Motorová jachta „Pandora“, typ Vistula Cruiser 30, je luxusní motorová říční a kanálová loď, vyrobená v roce 2013 a v tomto roce spuštěná na Baťúv kanál. Délka lodi 9,50 m, šířka 2,92, průjezdní výška 3,00 m (se sklopenou stříškou 2,45 m), ponor 0,45 m. Je vybavená přívěsným benzínovým motorem Yamaha 25 (cca 18 kW), který ji umožňuje vynikající manévrovatelnost, především při potřebném „couvání“ a při těsném kotvení a taky dostatečnou rychlost plavby. Při povolené rychlosti na kanále je spotřeba benzínu do tří litrů na hodinu. Nádrž bohatě vystačí na týdenní plavbu. Kormidelní stanoviště je na palubě lodi, chráněné, jako celá paluba, originálně řešenou stříškou, sklopnou pod nízkými kanálovými mostky, popř. kompletním zaplachtováním paluby při nepříznivém počasí. Pohodlně je řešen i pohyb po celé palubě – širokými borty kolem celé lodě.

Velmi pohodlné a účelné je vnitřní vybavení lodě: přední kajuta se dvěmi lůžky, zadní kajuta se dvěmi lůžky a možnost vytvoření dalších tří lůžek v „jídelně“ při krátkodobějším pobytu. Velmi prostorná je kabinka se splachovacím WC a se sprchou s teplou vodou. V kuchyňském koutku je dřez, dvouplotýnkový plynový vařič a elektrická chladnička. K zařízení patří topení a plynový ohřívač vody. Všechny „obytné“ prostory mají průchozí výšku dva metry. A každého jistě zaujmou prakticky řešené úložné prostory a nadstandartní vybavení nádobím a dalšími na lodi potřebnými maličkostmi. Samozřejmostí je nádrž s dostatečnou zásobou pitné vody.

Loď byla vyrobena v Polsku v loděnici Krajewski – www.zeglugawislana.pl .
„Pandoru“ je možné pronajmout od Kroměřížské plavební s.r.o.- www.plavebni.cz , která je zároveň i zástupcem výrobce na českém trhu.

 

„Pandora“ není samozřejmě jedinou lodí na Baťově kanálu, kterou je možné si pronajmout. Mnoho dalších lodí a hausbótů vytváří v regionu nezaměnitelný kolorit a umocňuje zážitky z plavby a pobytu na vodě. Svědčí to taky o oblibě Baťova kanálu a o dalším rozvoji canalboatingu. Baťův kanál si to zaslouží.

Srpen 2013

kromerizska